Dishekimliginde LAZER Uygulamalari


 

 Lazer son yillarda tip alaninda da oldukça yogun sekilde kullanima girmektedir. Üretici firmalarin bu konuda verdikleri bilgiler ve medyanin sansasyonel haber olusturma egilimi nedeniyle lazerden beklenilenler de ayni oranda büyük olmaktadir.


Degisik konularda üstünlügü gerçekten tartisilmaz hatta bazi alanlarda da alternatifsiz olan bu sistem bazen de yanlis beklentiler nedeniyle avantaji olmayan bir yöntem olarakta düsünülebilmektedir.

Böylesine birbirine zit düsüncelerin olusma nedeni genelde yapilmak istenilen ise göre lazer isiginin optik özelliginde dalga boyu, enerji yogunlugu, enerji süresi, her dokunun kendine özgü olan optik özelligi, isik absorbe etme farkliligi ve buna bagli olusan etkiler arasinda uygun korelasyonun olup olmamasidir. Lazerin etkisinde lazer isiginin gücünden baska hangi materyale uygulandigida önemlidir. Lazer isigini mercek araligi ile daha da yogunlastirmak mümkündür. Bu durumda isigin etkisi ve gücü artar fakat bu durumu saglayan merceklerin kisa mesafeli odak uzakligi nedeniyle dokudaki etki derinligi artar. 


Bu nedenle pratikte yapilacak ise göre güç yogunlugu ile etkili olmasi istenen tabaka derinligi arasinda bir seçim yapilma zorunlugu vardir.


Degisik hücrelerin ve hücreler arasi maddenin isik kirilma endexleri farkli oldugundan isigin yayilmasi da dokularda farkliliklar gösterir.


Isik spekturmunun mor ötesi bölgesindeki absobsiyon dokunun protein içerigine bagli iken kirmizi ötesi bölgede dokunun su içerigi önemli etkendir. Bundan baska hematoproteinler, pigmentler, aromatik sistem ve nükleik asit gibi diger makromolekküllerde dalga boylarina göre degisik siddette lazer isigini absorbe ederler.


Protein ve diger bir çok organik moleküller mor ötesi spektrumda (200-400 nm.) kuvvetli absorpsiyon yaparlar. 


Hemoglobin UV’den gözle görülen isigin yesil ve sari rengine kadar (800 nm.) öok kuvvetli absorpsiyon yapar. 


Melanin tüm gözle görülen isigi UV isik bölgesine kadar absorbe eder, buna karsilik kizil ötesi isik özellikle su tarafindan absorbe edilir.


600-1200 nm. dalga boylu isik yansima ve absorbsiyondan çok az kayba ugrayarak dokuya 3-10 nm. gibi çok kuvvetli sekilde penetre oluri böylece derin tabakalardaki hedeflere ulasmak kolaylasir. 


10600 nm. dalga boylu CO2 lazer hem kan hem de su içinde 10 mikrometre ilerlediginde gücü 1/3 kadar azalirken ayni güç azalmasi için 488 ile 514 nm. arasi degisebilen Argon-iyon lazerde kanda 30mm. Suda ise 1 km. ilerlemesi gerekmektedir. Bu örnek isik, doku(materyal) optik özelligi, yansima ve absorpsiyon iliskilerinin ortama göre degiskenligini göstermesi bakimindan önemlidir. 


Özet olarak “kullanilacak en uygun lazer hangisidir?” sorusuna verilebilecek cevap “Bu ne yapilmak istendigine baglidir” olmalidir. Sihirli bir araç gibi herhangi bir lazer ile birçok seyi yapma olanagi yoktur. 


Dokuya lazer uygulamasi ise 3 tip degisiklik olusur:

1- Fototermik Etki: Dokuda koagulasyon ve buharlasma olusmasina neden olan etkidir. Cerrahi olarak kesi islemi (lazer bistürisi) bu etki yoluyla gerçeklesmektedir.

2- Lineer olmayan Proses: 1 ms’den kisa sürede uygulanan lazerde isi enerjisi dokunun buharlasma sicakligindan fazla ise enerjinin büyük kismi absorbe edilerek aniden explozyon seklinde buharlasir. Buna “fotoablasyon” denir. Bu durumda dokudaki termik zararlar çok az olup isigin penetrasyon derinligi kadardir. Dis ser dokularindan parçaciklar halinde madde kapatarak kavite açma bu etki ile yapilabilmektedir.

3- Fotokimyasal Etki: Dokuda bazi belirli moleküllerde fotokimyasal prosesler olusabilmekte fakat biyokimyasal degisiklikler bilinmemekte ve ortaya konamamaktadir. Fotokimyasal reaksyonlar biyostimulasyon( soft lazer uygulamasi), lazer akupunktur ve fotodinamik terapi seanslarinda kullanilmakatadir. Bildirilen olgu degerlendirmelerinin subjektif ölçülerle olmasi ve ayrica çogunun spontan remisyon gösteren tipteki hastaliklar grubundan olmasi nedeniyle bu tip lazer etkisi soru isareti olarak degerlendirilmektedir. Bugünkü bilgiler isiginda soft lazer ve biyostimulasyon etkisi ancak uyarici elektrik tedavisi, manyetil alan tedavisi gibi fizik tedavide kullanilan yöntemlere benzetilmektedir. Faydasi bilinmemekle birlikte zarai olmadigindan ve çok ucuz fiyati nedeniyle etyolojik olarak ilskisi olmayan birçok hastalikta kullanilabilecegi empoze edilen sistem pilli ve cepte tasinabilen lazer pointer boyutlarina kadar küçültülerek piyasada yer almaktadir.

 

Aktif: 3 Bugün: 352 Toplam: 689903